Рильський монастир
У X столітті Іоанн Рильський заснував в горах Ріла невеликий скит для ченців-самітників. Згодом Рильський був канонізований православною церквою. А на місці його скиту був заснований монастир. Тому монастир і назвали в його честь.
Рильський монастир цікавий тим, що за часів Середньовіччя він був духовним центром Болгарії. Можна сказати, що він відігравав велику роль в культурному і громадському житті середньовічної Болгарії.
Але в XIV столітті зсув зруйнував монастир. Тому місцевий правитель Хреля вирішив побудувати новий монастир трохи західніше старого. Спочатку він побудував 5-поверхову вежу з каплицею, а потім і інші будівлі монастирського комплексу. Цю вежу назвали в його честь. Вона вважається найстарішою спорудою монастирського комплексу, яка добре збереглася до наших днів. Але потрібно відзначити, що аркову дзвіницю на стіні вежі додали в 1844 році.
Уже до кінця XIV століття Рильський монастир перетворився на потужний спорудження з міцними кріпосними стінами. Його багато прикрашені ворота збереглися до наших днів. А ось його стіни і інші будови в XV столітті зруйнували турки. Лише в самому кінці XV століття його вдалося відновити. У відновлений монастир перенесли мощі святого Іоанна. В результаті Рильський монастир перетворився на центр паломництва. Крім того, він став одним з тих центрів країни, які допомогли болгарам зберегти свою культуру і мову під владою турків.
У 1833 році монастир був знову знищений. Цього разу його знищив велику пожежу. Відновлення монастиря практично повністю закінчилося в XIX столітті. Але його східне крило вдалося повністю відновити лише в 1961 році.
Головною визначною пам'яткою монастирського комплексу є церква, план якої був створений за візантійським зразком. Її купола створені таким чином, щоб сонячні промені освітлювали іконостас. Сам же іконостас прикрашений позолоченим різьбленням і іконами. А всі стіни церкви прикрашені фресками.
Внутрішній мощений двір монастиря виробляє на туристів сильне враження. Зовнішньою стіною дворика фактично є 3-поверхову будівлю з келіями ченців. Його арки звернені в бік церкви.
Ще одним цікавим місцем комплексу є кухня, де можна побачити величезні котли, в яких готували їжу для ченців і прочан. Розташована вона в північному крилі комплексу. Не менш цікава і місцева бібліотека, де можна побачити середньовічні рукописи. Крім того, в монастирі можна відвідати могилу царя Бориса, етнографічний музей і скит Іоанна. |